1. Jak rośnie rynek sprzętu fitness?

Wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowia i sprawności fizycznej oraz inicjatywy rządowe promujące zdrowy styl życia przyczyniają się do średniorocznego wzrostu rynku na poziomie 3,5%. W 2027 roku rynek sprzętu fitness ma osiągnąć wartość na poziomie 15,2 mld USD.

 

  1. Jaki jest model biznesowy Olymp?

Olymp to producent oraz dystrybutor własnych i obcych marek sprzętu fitness. Spółka realizuje sprzedaż głównie w kanale B2B, ale także B2C poprzez własny sklep internetowy sklep-fitness.pl. W ofercie Olymp można znaleźć również usługę renowacji używanego sprzętu oraz profesjonalnego doradztwa przy zagospodarowaniu przestrzeni użytkowej w klubach fitness.

 

  1. Czy spółka prowadzi prace serwisowe tylko dla sprzętu marki Olymp?

Nie, Olymp przeprowadza renowacje każdej maszyny, niezależnie od jej marki czy producenta. Prace serwisowe dla różnych maszyn są stosunkowo podobne do siebie, wobec czego Olymp rewitalizuje każdy sprzęt treningowy. Jest to dobra opcja dla budżetowego klienta, który chciałby zakupić nowy sprzęt, ale nie stać go na tak duży wydatek. Renowacja starej maszyny to dla klienta ok. 1/3 kosztu zakupu nowego sprzętu, przy podobnej marży dla spółki.

 

  1. W jaki sposób Olymp automatyzuje proces produkcji sprzętu fitness?

Olymp zatrudnia podwykonawców do  produkcji poszczególnych elementów, które są niezbędne do złożenia maszyny w całość, a następnie samodzielnie przeprowadza jej montaż oraz prace wykończeniowe. Unikatowe podejście do wyglądu i funkcjonalności urządzeń umożliwia przebudowę maszyn w taki sposób, aby jak najwięcej ich elementów było powtarzalnych, dzięki czemu możemy je zamówić w dużych ilościach umożliwiających automatyzację produkcji. Dzięki temu obniża to koszty produkcji. Dodatkowo, spółka posiada wysoki poziom zapasów i może produkować poszczególne elementy „na półkę”. Kiedy pojawia się nowe zamówienie, Olymp jest w stanie je zrealizować nawet w ciągu jednego tygodnia – od montażu po samą dostawę.

 

  1. Od kiedy marka Olymp działa na rynku?

Marka Olymp powstała jeszcze w latach 70. od kiedy to firma rozpoczęła produkcję sprzętu siłowego w Golędzinowie, mając ogromny wkład w rozwój sprzętu treningowego dla sportowców.

 

  1. Jaki sprzęt treningowy znajduje się w ofercie Olymp?

W ofercie produktowej można znaleźć dwie marki własne Olymp: Classic oraz New Generation. Pierwsza z nich stanowi konkurencje dla lokalnych producentów oraz importowanych urządzeń nie markowych, jak również „niższych” linii sprzętu globalnych marek. Druga stawia na innowacyjny design oraz nowoczesną technologie produkcji opartą na 40 latach doświadczenia. Produkty marki Olymp są pozycjonowane jako „value-for-money”, oferując najlepszą jakość w przystępnej cenie. Dodatkowo, w ofercie Olymp można znaleźć także urządzenia marki Core Health & Fitness, którego sprzęt w zakresie cardio należy do najbardziej nowoczesnych na świecie.

 

  1. Dla jakich segmentów klientów prowadzona jest sprzedaż Olymp?

Olymp kładzie duży nacisk na tworzenie produktów odpowiadających precyzyjnie określonym grupom klientów. Segment klubów fitness jest kluczowy w strategii Olymp oraz stanowi dominujący udział w strukturze sprzedaży spółki, jednakże właśnie w tym segmencie istnieje największe nasycenie konkurencji. Dlatego też spółka dywersyfikuje grupy docelowe, rozwijając się na rynkach wertykalnych, oferując swoje produkty klientom niepowiązanych bezpośrednio z branżą fitness np. hotelom, SPA, samorządom czy galeriom handlowym. Olymp prowadzi również sprzedaż dla klientów indywidualnych poprzez swoją stronę internetową: sklep-fitness.pl.

 

  1. Czy Olymp prowadzi sprzedaż produktów na rynkach zagranicznych?

Oczywiście, marka Olymp jest obecna również na rynkach zagranicznych, w tym momencie głównie na rynku niemieckim. W celu przezwyciężania początkowych barier wejścia oraz wzrostu konkurencyjności, spółka oferuje klientom zagranicznym sprzęt w korzystniejszych cenach niż inne podmioty rynkowe, średnio o 20% niższych od globalnej konkurencji. Na korzyść Olymp działa także m.in. konkurencyjność cenowa polskich dostawców usług transportowych. Spółka obecnie skupia się na poszukiwaniu partnerów-dystrybutorów, który będą dla niej wsparciem w prowadzeniu sprzedaży zagranicą.

 

  1. Co wyróżnia markę Olymp spośród konkurencji?

W Polsce, szczególnie wśród starszych pokoleń związanych ze sportem, Olymp jest znaną i cenioną marką z wieloletnią historią. To co wyróżnia Olymp to solidne i wytrzymałe ekonomiczne maszyny.  Spółka może wyposażyć kompleksowo każdy obiekt sportowy przy użyciu swoich dwóch linii produktów oraz urządzeń globalnych marek. Dodatkowo, Olymp może dopasować sprzęt do indywidualnych upodobań klienta, oferując pełną kastomizację kolorystyczną maszyny, schodząc nawet do poziomu koloru pojedynczej nitki.

 

  1. Jak wygląda struktura organizacyjna Olymp?

Olymp prowadzi nisko-kosztowy model swoich struktur organizacyjnych. W celu minimalizowania poziomu kosztów, spółka utrzymuje niską liczbę etatów firmie, często wspierając się usługami outsourcingu. Najważniejsze departamenty takie jak sprzedaż, R&D, serwis, sklep internetowy, logistyka znajdują się w strukturach spółki. Natomiast działy tj. marketing, HR, finanse, usługi prawne są zatrudnione poza spółką w ramach outsourcingu.

 

  1. Czemu największym udziałowcem spółki jest kancelaria prawna?

Spółka Olymp posiadała wcześniej wierzytelności, kancelaria pomogła jej w finansowaniu dalszej działalności, jednocześnie przejmując część udziałów w akcjonariacie spółki. Prywatnie kancelaria Sommerrey & Partners inwestuje w różne przedsiębiorstwa. Wcześniej posiadała udziały w spółkach z sektora medycznego oraz IT.